FacebookBank İçin Hazır Mısınız

 

FacebookBank İçin Hazır Mısınız

Facebook’un İrlanda’da çeşitli finans hizmetlerine girişebilmek için başvuruda bulunması, sosyal medya devinin yakın zamanda bankalara da rakip olabileceğini gösteriyor.

Facebook’un sadece bir sosyal ağ olarak algılandığı dönemler geride kaldı. Bugün internete ve mobile dair neredeyse her alanda Facebook da varlığını bir şekilde sağlamış durumda. Dünya şirketlerinin sosyal medya devine karşı son kalesi olan finans hizmetleri de yakında yıkılabilir: Facebook İrlanda hükümetiyle görüşerek, ülkede bir e-para kuruluşu haline gelmek için başvuruda bulundu.

Peki, Bu Ne Demek?

Eğer talep kabul edilirse, Facebook kullanıcılarına kendi paralarını sosyal ağ üzerinde saklama ve diğer kullanıcılara yine kendi üzerinden para gönderip alma hizmetleri sunabilecek. Sanal para birimini Avrupa genelinde geçerli hale getirmek için ilk adım olarak görülen bu atılım için Facebook’un Londra’daki çeşitli girişimlerle iş birliği konusunda görüştüğü belirtiliyor.

Financial Times haberine göre, Facebook’un bir sonraki hedefi ise bu hizmetleri gelişmekte olan ülkelere (doğru tahmin: Türkiye) sağlamak. Konuyla ilgili bir kaynak, “Gelişmekte olan dünyada bir araç olmak isteyen Facebook, finansal olarak konuya dahil olmak için para havalelerinikullanabilir” diyor.

İlk Deneme Değil

Facebook için bu ilk finansal girişim sayılmaz. Bugüne kadar site üzerinden kullanıcılara sunulan uygulamalarda geliştiricinin elde ettiği uygulama içi satın alma gelirinden pay alan Facebook, bu noktadan yeterli getiriyi sağlayamadı. Zira toplam gelir dağılımında uygulama içi ödemelerden alınan kesinti sadece yüzde 10 civarı bir paya sahip.

Bakalım Mark Zuckerberg, mobil fotoğraf ve anlık mesajlaşma servislerinden sonra ne zaman finansal hizmetlerle ilgili büyük ölçekliyatırımlar yapmaya başlayacak.

Shiftdelete

FacebookBank İçin Hazır Mısınız – ComeSpan

 

Bunları da sevebilirsiniz...

Yorumlar