Kanada Göçmenlik Programı İle Yeni Bir Yaşam

 

Kanada Göçmenlik Programı İle Yeni Bir Yaşam

Kanada Göçmenlik Programı

Milyonlarca Türk vatandaşı yabancı ülkelerde yaşıyor, çalışıyor ya da eğitim görüyor. Özellikle Avrupa başta olmak üzere dünyanın belki de her ülkesinde karşınıza orada yaşamakta olan bir vatandaşımız çıkmakta. Ancak eğer çalışmakta olduğunuz şirketiniz sizi yurtdışındaki bir şubesine transfer etmiyorsa özellikle batı ülkelerine yerleşmek artık son derece zor. Yeni Bir Hayat Yurtdışı Yaşam Merkezi Genel Müdürü Şevki Akaydın yaptığı açıklamada Kanada’nın farklı göçmenlik programları ile her yıl binlerce kişiyi ülkesine kabul ettiğini belirtti.

Bu programlar içinde en bilineni ise Kanada Nitelikli Göçmenlik programı. Bu programın özelliği meslek sahibi kişilere Kanada’nın kapılarını açması. Bunun için Kanada her yıl belirli meslek grupları belirliyor ve o meslek gruplarında üniversite eğitimi görmüş, belirli bir iş tecrübesine sahip kişilere göçmenlik hakkı tanıyor. Yani Kanada’ya göçmen olarak başvurmak için öncelikle çalıştığınız iş dalınızın açıklanan meslek grupları listesinde yer alması gerekiyor. Şevki Akaydın bu meslek dallarının her yıl Mayıs ayında açıklandığını belirtiyor. Mayıs 2013 meslek listesinde mühendiler ve sağlık çalışanları ağırlıklı olarak yer alıyor. Yeni liste Mayıs 2013 tarihinde açıklanacak. Yeni Bir Hayat kendi web sitesinde meslek gruplarını güncel olarak sunmakta.

Kanada’ya göçmenlik başvurusu yapabilmek için mutlaka iyi düzeyde İngilizce veya Fransızce bilmeniz gerekiyor. Bunun için özel bir sınava giriyorsunuz. Bu sınavdan belirli bir düzeyin üzerinde puan almanız gerekiyor. Eğer yabancı diliniz yeterli değilse başvuru öncesinde bir dil okuluna gitmeniz gerekli. Türkiye’de bir dil kursu ya da yurtdışı dil kursları sizin için bir çözüm olabilir. Önemli olan yabancı dilinizin istenilen seviye de olması.

Eğer evli iseniz eşinizin İngilizce veya Fransızca bilmesi de sizin göçmenlik başvurunuzda olumlu katkı sağlıyor. Onun yabancı dil düzeyinin orta seviye de olması yeterli.

Şevki Akaydın Kanada göçmenlik programının bir puanlama sistemine dayandığını belirtiyor. Sizin eğitiminiz, mesleki tecrübeniz, yaşınız, yabancı dil düzeyiniz gibi özellikleriniz için ayrı ayrı puanlar veriliyor. Başvuru yapabilmek için toplam puanınızın 67 ve üzeri olması gerekiyor. Tavan puan ise 100. Eğer yapılan değerlendirme de 67 puanı yakalayabiliyorsanız siz de başvuru yapabilirsiniz.

Başvurular tamanen objektif olarak Kanada’da değerlendiriliyor. Değerlendirme süresi bazen 1 yıl kadar sürebiliyor. Yeni Bir Hayat başvurunuz da aile bireylerinin dosyalarını da sunuyor. Böylece sadece siz değil eşiniz ve çocuklarınız da Kanada’ya göçmen olarak gidiyorlar. Kanada göçmenlere son derece sıcak yaklaşan bir ülke. Zaten ülkenin nüfusunun çoğunluğu göçmenlerden oluşuyor. Bu sebeple ırkçılık vakalarına ülke de hiç rastlanmıyor. Kanada’ya adım attığınız andan itibaren ülkede ki tüm vatandaşlarla eşit haklara sahipsiniz. Sağlık ve eğitim gibi hizmetlerden ücretsiz olarak faydalanıyorsunuz. Kanada eğitim sistemi dünyanın en iyilerinden kabul ediliyor.

Ailenizle birlikte 3 yılınızı Kanada’da geçirdikten sonra vatandaş olmaya hak kazanıyorsunuz. Şevki Akaydın bu hakkı elde etmek için herhangi bir ön koşul olmadığını belirtiyor.

f6haber

Kanada Göçmenlik Programı İle Yeni Bir Yaşam – ComeSpan

 

Bunları da sevebilirsiniz...

Yorumlar