Bulimia Dişlere Büyük Zarar Veriyor

 

Psikolojik kökenli bir yeme bozukluğu olan bulimia nervoza, mide ve yemek borusu başta olmak üzere tüm vücudu etkilediği gibi, diş yapısına da büyük zarar veriyor.

Bulimia Dişlere Büyük Zarar Veriyor

Bulimia, 15-25 yaş arasındaki genç kızlarda erkeklere ve diğer yaş gruplarına göre daha sık görülüyor. Bulimia hastalığında kişi hızlı ve kontrolsüz yemek yeme nöbetinden sonra, kalorilerden kurtulmak amacıyla kusarak, kendini pişmanlık dolu bir döngü içerisinde buluyor. Bulimia kısa dönemde diş çürükleri ve hatta diş kayıplarına varan ağır hasarlarla sonuçlanabiliyor. Dişlerin yaşamımızdaki önemine dikkat çeken Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, bu gibi dişe doğrudan zarar veren hastalıklara en kısa zamanda müdahale edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Uzman yardımı gerekli

Bulimia hastaları ilk problemi, kusmanın bir sonucu olarak, tükürük salgısı azalmasıyla yaşıyor. Sonraki süreçte ise, sürekli kusmanın boğazda neden olduğu tahriş ortaya çıkıyor ve asit nedeniyle dişlerde mine tahribatına bağlı erozyonlar baş gösteriyor. Ağız içi yaralar da, işin ağrılı ve sıkıntılı bir diğer boyutu olarak dikkat çekiyor. Kışlaoğlu, bulimia hastalığı konusunda önemli bir noktaya dikkat çekiyor: “Yeme, konuşma ve dolayısıyla da yaşamsal faaliyetlerimizi sürdürebilmemiz için sağlıklı dişlere sahip olmalıyız. Bu anlamda, bulimia gibi dişlerimize ciddi hasarlar verebilecek bir sağlık sorunu söz konusu ise, acilen uzmandan yardım alınmalı. Aksi halde, başlarda asit erozyonu ve diş çürükleriyle başlayan diş sağlığındaki bozulmalar daha ciddi bir klinik tablo çizecektir.”

SERDA KIVILCIM – BUGÜN GAZETESİ

 

Bulimia Dişlere Büyük Zarar Veriyor – ComeSpan

 

Bunları da sevebilirsiniz...

Yorumlar