Çok Nadir Görülen 20 İnanılmaz Doğa Olayları

 

Bu paylaşımı hazırlayana kadar doğada böyle muhteşem olaylar olduğunun farkında değildim. Fazlasıyla şaşırtıcı ve ilginç görüntülerle daha önce birçoğuyla karşılaşmadığınız doğa olayları

1. Brinicle

doga olaylarıi 1

Soğuk tuzlu suyun okyanus suyuyla karşılaşmasıyla oluşurlar. Brinicle, buz saçaklarının su içinde olan tipleridir.

2. Volkanik Yıldırım

doga olaylarıi 2

Volkanlar çok yüksek derecede elektrik akımı oluşturur. Nadir durumlarda bu elektrik yıldırımları oluşturabilir.

3. Beyaz Gökkuşağı

doga olaylarıi 3

Beyaz gökkuşakları yağmur yerine siste oluşurlar. Çok küçük bir ışık mktarının yansımasıyla oluştukları için cansız ve renksiz gözükürler.

4. Catatumbo Yıldırımları

doga olaylarıi 4

Venezuela Catatumbo nehrinde fırtına bulutları tarafından oluşan Catatumbo Yıldırımları yılda 160 gece, gün boyu 10 saat ve saatte 280 kere tekrarlanarak sürer.

5. Aykuşağı

doga olaylarıi 5

Aykuşakları güneş yerine ayın yüzeyinin yansımasıyla oluşurlar, gökkuşaklarına göre daha soluk olmalarının sebebi budur.

6. Glory

doga olaylarıi 6

Glory gökkuşağına benzer bir oluşumdur. Yağmur damlalarının havada tüneller açması ve ışığın bu tünellere dolmasıyla oluşur. Anlatması kadar gerçekleşmesi de çok zor bir olaydır.

7. Kapuçino Sahiller

doga olaylarıi 7

Suya fazla miktarda alg ve atık karışmasıyla köpük görünümü oluşur. Bu etkenler bir şampuan gibi rol oynar, yüzey gerilimini azaltır, köpükler ve baloncuklar oluşur.

8. Deniz Hortumu

doga olaylarıi 9

Deniz hortumu denizin yüzeyinde oluşur, hiç bir su içeri çekilmez ve tamamen bir su kütlesinden ibarettir.

9. Ateş Hortumu

doga olaylarıi 10

Ateş hortumu adından da anlaşılacağı üzere normal havayla oluşan hortumun ateşle oluşan şeklidir. Çok yüksek ısı ve hava türbülansının beraber oluşmasıyla ortaya çıkar.

10. Morning Glory Bulutları

doga olaylarıi 11

Morning Glory bulutları o kadar nadirdir ki henüz sebebi tam olarak ortaya çıkmamıştır. Büyük bir çoğunluğu Avustralya Burketown’da görülür.

11. Merceksel Bulutlar

doga olaylarıi 12

Merceksel bulutlar, lens şeklinde bulutlar olup nemli havanın dağların üzerinden akıp katmanlı bir şekilde bulutlar oluşturmasıyla ortaya çıkar.

12. Penitentes

doga olaylarıi 13

Penitentes, veya nieves penitentes (İspanyolca’da: “penitente şeklinde karlar”), yüksek rakımlı alanlarda bulunan bir kar oluşumu. Yakından bakıldığında güneşe doğru yükselen uzun ince bıçaklar halinde olan sertleşmiş kar ve buzdan oluşan yeryüzü şekilleridir. Penitentes’ler bir insan boyunda veya daha uzun olabilirler.

13. Süper Hücre

doga olaylarıi 14

Süper hücre (İngilizce: Supercell), atmosferin yukarı seviyelerindeki açısal rüzgar yön değişiminin fazla olduğu aşırı termodinamik kararsızlığa bağlı olarak dikey rüzgarların fazla olduğu bölgelerde ortaya olan kuvvetli bir oraj biçimidir. Orajın dört alt sınıfından (süper hücre, bora hattı, çoklu hücre ve tek hücre) biri olan süper hücre, bunlar arasında yaygınlığı en az olanıdır.

14. Donmuş Çiçekler

doga olaylarıi 15

Donmuş çiçekler, yine adından da anlaşılacağı üzere uzun gövdeli çiçekler üzerinde ince bir buz tabakasıyla kaplanması olayıdır. Buzun bitkinin gövdesini çatlatıp köke oluşturarak onu da dondurması sonucu oluşur.

15. Ateş Gökkuşağı

doga olaylarıi 17

Ateş Gökkuşağı, yüksek seviyedeki bulutlarda buz kristallerinin güneşin ışığını kırması sonucu oluşur. Ateş gökkuşağı gökyüzünde çok geniş alanlarda görülebilir.

16. Parheli

doga olaylarıi 16

Parheliler, Güneş ya da Ay ışığının altıgen buz kristallerinden oluşan ince bir bulut örtüsünün içinden geçtiği zaman oluşur. Parhelinin ayladan başlıca farkı, olaya yol açan buz kristallerinin asal eksenleri yere dik biçimde düşüyor olmasıdır; ayla olayı sırasında ise kristallerin asal eksenleri rasgele doğrultulara yönelmiş durumdadır. Yay ya da dairelerden oluşan parhelilerde renk dizilimi en içte kırmızıdan (en az bükülmüş ışık ışınları) en dışta maviye doğrudur.

17. Mammatus Bulutları

doga olaylarıi 18

Mammatus bulutları, bulutlardan sarkıt oluşmuş gibi bir görüntü verir. Bulutların ve havanın farklı nemlilik derecesinden dolayı oluşur, fazla olandan az olana akar.

18. Kar Donutları

doga olaylarıi 19

Kar donutları, karın rüzgar tarafından yuvarlanıp önüne geleni de kendine katıp kütlesini arttırmasıyla oluşur. İç katmanlar çok daha zayıftır kolayca parçalanabilir.

19. Venüs’ün Kemeri

doga olaylarıi 20

Venüs’ün kemeri güneşin doğuşunda ve batışında görülebilecek bir olaydır. Dünya’nın kendi gölgesinin atmosfer tarafından kendine dönmesiyle oluşur.

20. Asperatus Bulutları

doga olaylarıi 21

2009 yılında sınıflandırılabilen Asperatus bulutları hakkında çok az bilgi bulunmakla beraber görüntüleri muhteşemdir.

Bu doğal olaylar da gösteriyorki dünyada keşfedilmesi gereken daha çok şey bulunmaktadır. Doğa keşfedildikçe bizi mükemmel görüntülerle ve ilginç olaylarla şaşırtmaya devam edecektir.

Güncel ve ilginç olayları takip etmek için facebook sayfamızı beğenin. Comespan

Çok Nadir Görülen 20 İnanılmaz Doğa Olayları - ComeSpan

 

Bunları da sevebilirsiniz...

Yorumlar