Dünya’nın En Tehlikeli 10 Sporu

 

Forbes’un yaptığı araştırmaya göre Dünya’nın en tehlikeli 10 sporu şu şekilde belirlenmiştir:

10. Rafting

Rafting, raft adı verilen botlarla (sallarla), tepesi yüksek nehirlerde yapılan bir nehir sporudur. Raftingde asıl olan içinde bulunduğunuz raftı devirmeden, kürekle yönlendirerek kayalar ve engeller arasından geçirmektir. Rafting, 6 ile 8 kişilik takımlar halinde yapılır ve başarılı olabilmek tek vücut gibi hareket eden bir takım olabilmekten geçer.

rafting

9. Cycle Cross

Bir bisiklet sporu dalıdır. Yol yarışı bisikletine benzer bir bisiklet ile çimen, çamur, toprak vs ile dolu yaklaşık 2-3 km parkurlarda yapılır.

cyclocross

8. Dağcılık (Tırmanma)

Eğlence amaçlı ya da ordularda profösyönel asker yetiştirmek için yapılır. Birçok kişi için bir hobi veya spordur. Bazı yerlerde yarışma olarak da yapılır. Emniyet ipleri veya benzer yardımcı araçlar ile yapılır. Rakımı yüksek yerlerde yapılır.

mountain climbing

7. Sokak Kızağı

Olimpik kış oyunlarındaki kızağın ekstrem bir türüdür. Biniciler 110 km/s’ye varan hızlarda, yerden sadece birkaç cm yüksekteki görkemli kaykayların üzerinde yatarak, beton bir pist ya da yoldan aşağı son sürat giderler.Sokak kızaklarının frenleri yoktur; biniciler yavaşlamak için ayaklarını kullanmak zorundadır.Amaç yolun sonuna ilk varan olmaktır.Her güzergah farklıdır, ama çoğu 1–5 km uzunluğudadır.

street luge

6. Sörf

Uzun bir tahtanın yardımıyla dalgala­rın üstünde kıyıya doğru kayarak yapılan sörf, çok sevilen bir su sporudur. Derin sulardaki büyük dalgaların kıyıdan 90-900 metre açıkta, kayaların ya da kumun oluşturduğu bir sığlık­ta kırılarak kıyıya doğru hareket ettiği her yerde sörf yapılabilir.

surf

5. Boğa Biniciliği (Rodeo)

Orta ve Kuzey Amerika’da gerçekleştirilen yarışma amaçlı bir gelenektir. Amaç; bel kısmı bir kemerle sıktırılmış ve bundan rahatsız olarak vahşileşen boğanın üzerinde 8 saniyeden daha fazla kalabilmektir. Hayvanın üzerinde eyer yoktur. Bu etkinliğe katılan Kovboylar için Bull Riders denilmektedir. Yarışma esnasında şiddetli biçimde yere düşme, vahşi hayvandan kaynaklı darbelere maruz kalabilme tehlikesi nedeniyle pek çok sakatlık yaşanabilmektedir.

rodeo

4. Mağara Dalgıçlığı

Her yönüyle diğer dalış türlerinden ayrılan bir scuba dalış türüdür. Herhangi bir dalıştan çok daha tehlikeli olduğu bilinmeli ve özel kurallarına uyulmaksızın asla yapılmamalıdır.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

3.Dalış

Aletli dalış, sualtında nefes almak için özel donanımların kullanıldığı dalış türüdür. Soluğun tutulduğu ya da nefes almanın bir boru yardımıyla gerçekleştirildiği dalış türlerinin tersine, aletli dalışta solunum gazı (genellikle sıkıştırılmış hava) dalgıcın yanında taşınmaktadır.

scuba diving2

2. Heliski

Heliski (Helikopterli kayak) sporu, kayakçıları helikopter ile tepelere bırakıp oradan kaymalarını sağlayan bir spor türüdür. Dünyanın sınırlı bölgelerinde yapılabilen heliskinin (helisky) en önemli özelliği, kayak merkezinden veya kayak pistinden uzakta, karın bol olduğu alanlarda yapılmasıdır. Maliyeti oldukça yüksek olan bu branş özel donanımlar gerektirmektedir. Dolayısıyla, spor dalları arasında pahalı spor hobilerinden biri olarak görülen aktivitedir.

heliski

1. Base Jumping

Objeleri;
Building
Antenna
Span
Earth
olan paraşüt atlayış modudur. Atlayış yapılan temel objelerin baş harflerinden oluşmuş bir isimdir base. İngilizce base kelimesiyle uzaktan yakından alakası yoktur. Base’in temel mantığı, sabit objelerden yapılıyor olmasıdır.

base jump

Kaynaklar : Vikipedia, Ekşisözlük

 Dünya’nın En Tehlikeli 10 Sporu – ComeSpan

 

Bunları da sevebilirsiniz...

Yorumlar