Gençler İçin Yaşanılacak En İyi 25 Şehir

 

Gençler dinamik, özgür ruhlu, idealist ve kaygısız olabilecekleri gibi kişisel azimli, gerçekçi ve hedef odaklı da olabilirler. Birçok genç çalışmak veya üniversite eğitimi almak için başka şehirlere veya ülkelere gidiyorlar. Bu genelde finansal durumlara veya daha özgür ve daha az kısıtlanmış olma ihtiyacına bağlı olmaktadır. Peki gençler için yaşanılacak en iyi 25 şehir hangileridir? İşte o 25 şehir:

 

25. Helsinki – Finlandiya

Helsinki Finlandiya

Finlandiya’nın başkenti ve en büyük şehri olan Helsinki, 100 gün süren kışını bir kenera bırakırsak, yaşanılabilir bir çevre, iş olanakları ve dengeli bir iklim sunmaktadır. Rahat bir yaşam isteyen ve avrupa dillerine aşina olanlar için mükemmel bir tercih.

 

24. Zürih – İsviçre

Zurih İsvicre

Avrupa’nın en zengin şehirlerinden birinde yaşamak zor görünse de, Almanca dil becerilerini geliştirmek isteyen bir işletme mezunu iseniz ve alanınızda ilerleme planlarınız varsa, o zaman Zürih sizin için doğru bir tercih olacaktır.

 

23. Buenos Aires – Arjantin

Buenos Aires Arjantin

Güney Amerika’nın Paris’i dünyanın en büyük 20 şehrinden biri olmakla birlikte Latin Amerika’nın en büyük 3 şehrinden biridir ve aynı zaman bölgenin en rekabetçi pazarına ev sahipliği yapmaktadır. Ekonomik, siyasi ve kültürel etkilerin karışımı bu küresel kenti ortaya çıkarmıştır. Kitap kurtları için, bu şehrin “Kitaplar Şehri” olarak bilindiğini ve her Nisan ayında Buenos Aires Uluslararası Kitap Fuarı düzenlendiğini hatırlatalım.

 

 

22. Perth – Avustralya

Perth Avustralya

“Economic Intelligence Unit” tarafından 2012 yılında dünyanın 9. en yaşanılır şehri olarak seçilen bu büyük banliyö şehri Avustralya’nın en iyi plajlarına da sahiptir.

 

21. Amsterdam – Hollanda

Amsterdam Hollanda

Hollanda’nın ticari ve kültürel merkezi Amsterdam, daha çok “Red Light District” ile biliniyor ancak tüm çeşitliliği ile bu şehir size çok daha fazlasını sunacaktır.

 

20. Barselona – İspanya

Barselona İspanya

Şehrin uluslararası simgesi “Sagrada Familia” dahil 8 UNESCO dünya mirasına ev sahipliği yapan İspanya’nın kültürel merkezi Barselona, ayrıca gelişen endüstri ve moda sektörüne de sahiptir.

 

19. Oslo – Norveç

Oslo Norvec

Eğer denizcilik alanında iş bulmak istiyorsanız, dünyanın en büyük nakliye şirketlerine ve gemi simsarlarına sahip Oslo’yu düşünmenizi öneririz. Ancak dünyanın en pahalı şehirlerinden biri olan Oslo’da sadece yüksek gelirli bir iş ile rahat yaşayabilirsiniz.

 

18. Londra – İngiltere

Londra İngiltere

Dünya kültür başkenti olarak tanımlanan ve 43 üniversitenin ev sahipliği ile Avrupa’da yüksek öğretimin önemli bir merkezi olan Londra önemli bir tercih ancak burada yaşayanların en büyük sorunlarından biri trafik olacaktır.

 

17. Seattle – ABD

Seattle ABD

Seattle sembolü olan “Space Needle” ile özdeşleşmiştir. Dünyanın en ünlü 3 kahve şirketine ev sahipliği yaptığı için kahve tutkunları buraya kesinlikle bayılacaklardır.

 

16. Berlin – Almanya

Berlin Almanya

Tarihin en etkili ülkelerinden birinin başkenti olan Berlin, müzik, film, reklam, mimari ve benzeri yaratıcı alanlarda gençlere yönelik istihdam olanakları ile ön plana çıkmaktadır.

 

15. Roma – İtalya

Roma İtalya

Dünyanın en zengin kültürel şehirlerinden biri olan Roma, Vatikan da düşünülünce iki ülkenin başkenti olarak tanımlanır. Eğer antik, gizemli, dini ve sanatsal öğeleri seviyorsanız, Roma sizin için en iyi şehir olacaktır.

 

14. Frankfurt – Almanya

Frankfurt Almanya

Almanya’nın ikinci büyük metropol şehri olan Frankfurt ayrıca Avupa’nın finans ve ulaşım merkezidir. Kentsel yaşamın koşuşturmasını seven genç insanlar için mükemmel bir seçenektir.

 

13. Cape Town – Güney Afrika

Cape Town Guney Afrika

Cape Town hem çok kalabalık olmaması hem de çok boş olmaması ile bir denge şehridir. Şaşırtıcı birçok plajı da bulunan bu şehir, farkı ve üniversite öğrencilerini bolluğu ile gençlerin tercih edebileceği bir yerdir.

 

12. Cenevre – İsviçre

Cenevre İsvicre

“Barış Şehri” olarak kabul edilen Cenevre küresel bir şehir ve BM uluslararası işbirliği merkezidir. Birleşmiş Milletler ve Kızıl Haç gibi birçok uluslararası organizasyona ev sahipliği yapmaktadır ve gurbetçiler için yüksek bir yaşam kalitesi sunmaktadır.

 

11. Auckland – Yeni Zelanda

Auckland Yeni Zelanda

Farklı kültürlerden ve milletlerden insanlarla eşitlik içinde yaşamak isteyen gençler için Auckland mükemmel bir tercih olacaktır.

 

10. Paris – Fransa

Paris Fransa

Kim dünyanın en romantik şehrinde yaşamak istemez ki? Gelir eşitsizliği yaygın olmasına ve Fransa’nın en pahalı şehri olmasına rağmen, Paris moda, sanat ve tarihsel öğeleriyle ön plana çıkmaktadır.

 

9. Edinburgh – İskoçya

Edinburgh İskocya

Eğer başka bir ülkede eğitim almak istiyorsanız, bağımsız okulları ve üniversitelerinin yüksek oranıyla İskoçya’nın başkenti iyi bir tercih olacaktır. Ayrıca Edinburgh her yıl ağustos ayında dünyanın en büyük uluslararası sanat festivaline ev sahipliği yapmaktadır.

 

8. Prag – Çek Cumhuriyeti

Prag Cek Cumhuriyeti

On büyük müze, çok sayıda tiyatro, galeri ve sergiye yaptığı ev sahipliği ile Prag ünlü kültürel mekanlarıyla bilinmektedir. Orta Avrupa’nın siyasi ve ekonomi merkezi olan bu şehir yılda 4.1 milyon ziyaretçi almaktadır.

 

7. Vancouver – Kanada

Vancouver Kanada

“Economist Intelligence Unit” tarafından 5 yıldır en yaşanabilir 10 şehir arasında gösterilen Vancouver, aynı zamanda en pahalı şehirlerden de biridir.

 

6. Dubai – Birleşik Arap Emirlikleri

Dubai Birlesik Arap Emirlikleri

Dünyanın en uzun otellerinden biri olan Burj Al Arab gibi yapılarıyla ön plana çıkan Dubai, daha çok ne yapacağını bilmeyeceği kadar çok parası olanların yaptıklarıyla tanınmaktadır.

 

5. Salvador – Brezilya

Salvador Brezilya

Yaygın şekilde “Bahia” olarak bilinen Salvador, mutfağı, müziği ve mimarisi ile Brezilya’da ön plana çıkmaktadır ve ülkenin en önemli limanları ile uluslararası ticaret merkezine sahiptir.

 

4. Melbourne – Avustralya

Melbourne Avustralya

Avustralya’nın kültür başkenti Melbourne, dünyanın en önemli üniversite şehirlerinden biridir ve yüksek öğrenim yapmak isteyen gençler için mükemmel bir seçim olacaktır. Avustralya’nın diğer şehirlerine göre daha ucuz olması bir diğer artısıdır.

 

3. Popeye Village – Malta

Popeye Village Malta

“Bal Ülkesi” de denilen Malta, yapılan araştırmalara göre dünyanın en cömert yerleşik halklarından birine sahip.

 

2. New York – ABD

Gençler İçin Yaşanılacak En İyi 25 Şehir

“Hiç Uyumayan Şehir” New York, özellikle gençler için tüm yönleriyle olanakları çok geniş bir yelpaze sunmaktadır. Dünya ekonomisinin üç komuta merkezinden biri de sayılan New York, gençler için en iyi tercihlerden biri olacaktır.

 

1. Viyana – Avusturya

Viyana Avusturya

“Hayaller Şehri” ya da “Müzik Şehri” gençlerin bir şehirde arayabileceği hemen hemen her şeye sahiptir. Tarihi, kültürü, ekonomisi ve çevresi bir yana, dünyanın en yaşanabilir şehri olduğu gerçeği ile gençler için en yaşanılacak şehirler listesinin 1. sırasında Viyana bulunmaktadır.

 

 

Gençler İçin Yaşanılacak En İyi 25 Şehir – ComeSpan

 

Bunları da sevebilirsiniz...

Yorumlar