Günümüzde Bulunmayan 10 İlginç Meslek

 

Teknolojinin bu kadar yaygın olmadığı dönemlerde şu anda makineler tarafından yapılan birçok iş insanlar tarafından meslek olarak yapılıyordu. Günümüzde artık onlarca hatta yüzlerce eski meslekten eser yok, ancak bunların aralarında bazıları var ki duyunca gerçekten çok şaşıracaksınız. İşte günümüzde bulunmayan 10 ilginç meslek:

 

1. Bowling Labut Toplayıcıları

bowling 1 bowling 2

Bowling labut toplayıcılar genellikle genç erkeklerdi ve bowling salonlarında müşteriler için labutları toplayıp dizerlerdi.

 

2. İnsan Çalar Saat

calar saat 1 calar saat 2 calar saat 3

İnsanların kendi işleri için zamanında uyanmalarını sağlamak için işe alınırlardı. Müşterilerinin kapı veya camlarına vurmak için sopa, tokmak veya çakıl kullanırlardı.

 

3. Buz Kesici

buz kesici 1 buz kesici 2

Modern soğutma teknikleri yaygınlaşmadan önce, buz kesiciler insanların dolaplarında ve kilerlerinde kullanmaları için donmuş göller üzerinde buz keserler ve ayırırlardı. Genellikle zorlu koşullarda yapılan tehlikeli bir işti.

 

4. Düşman Uçağı Dinleme Operatörü

dinleme 1 dinleme 2

Radardan önce, yaklaşan uçakların motorlarından gelen sesi tespit etmek ve odaklanmak için akustik aynalar ve bu tarzdaki dinleme cihazları kullanılırdı.

 

5. Fare Avcısı

fare avcisi 1 fare avcisi 2 fare avcisi 3

Fare avcıları Avrupa’da fare popülasyonunu kontrol altında tutmak için işe alınırlardı. Isırılma ve enfeksiyon riski yüksek olmasına rağmen, halka bu tarz enfeksiyonların yayılmasına engel olurlardı.

 

6. Işık Yakıcı

isik yakici 1 isik yakici 2

Elektrikli lambaların kullanılmasından önce, ışık yakıcılar uzun sopalar yardımıyla sokak lambalarını yakma, yakıt koyma ve söndürme işlemleriyle görevliydiler.

 

7. Kütük Sürücü

Günümüzde Bulunmayan 10 İlginç Meslek

Ağaç kütüklerini kamyonlarla taşıyacak teknoloji ve altyapı bulunmadığı zamanlarda, kütük sürücüler işleme yapılacak noktaya kadar kütükleri nehirler üzerinde yüzdürürler ve yön verirlerdi.

 

8. Santral Operatörü

santral 1 santral 2

Santral operatörleri, modern teknolojinin olanakları bulunmazken telefon ağının en önemli parçalarıydı. Uzun mesafe aramaları bağlama ve şu anda dijital yapılan birçok işi yapmaktaydılar.

 

9. Mezar Soyucu

mezar soyucu

Mezar soyucular, ya da “ceset hırsızları” 19. yüzyılda üniversitelerde kadavra olarak kullanılmak üzere mezarlardan ceset çıkarırlardı. Yasal yollarla kadavra elde etmek nadir ve çok zordu, bu yüzden üniversiteler, öğrencileri için başka yollara başvurmak zorunda kalmışlardı.

 

10. Fabrika İşçilerini Eğlendiren Okuyucu

okuyucu 1 okuyucu 2

Genellikle işçilerle dolu geniş odalarda işçiler arasında toplanmış para ile tutulan okuyucu, fabrika işçilerini okudukları ile eğlendirmeye çalışırdı. Bazıları işçilere sendika yayınları okumak için de işe alınırdı.

 

Günümüzde Bulunmayan 10 İlginç Meslek – ComeSpan

 

Bunları da sevebilirsiniz...

Yorumlar