Ölmeden Gidip De Göreydim Diyeceğiniz 21 Yer

 

Dünya’da böyle yerler de mi varmış ya diyeceğiniz, güzellikleriyle sizi büyüleyecek, belki de daha önce hiç denk gelmediğiniz 21 yeri sizin için bir araya getirdik. Buyrun Dünya’da görmek isteyeceğiniz 21 tane yer daha çıktı :

 

zhangye danxia 3

zhangye danxia 1

zhangye danxia 2

1. Renkli Kayalıklarıyla dikkat çeken Çin’in Kansu eyaletinden bir jeolojik park olan Zhangye Danxia, renkli kumtaşlarının ve mineral kaynaklarının 24 milyon yıl boyunca birikmesiyle oluşmuştur.

 

the swing end of the world 2

the swing end of the world 3

the swing end of the world 1

2. The swing at the “End of the World” salıncağı Baños, Ekvatorda bulunur. Altında uçurum olan fakat muhteşem bir manzaraya sahip bu salıncağa binebilmek sadece cesur insanların yapabileceği birşeydir.

 

great blue hole 3

great blue hole 2

great blue hole 1

3. Büyük mavi çukur (The great blue hole) Belize açıklarında bulunan büyük sualtı obruğu veya deniz çukurudur. 300 metre çapında ve 124 metre derinliğindeki delik dairesel bir biçimdedir. Dalgıçların favori yerlerinden biridir.

 

tulip fields 2

hang son doong cave 3

tulip fields 3

4. Hollanda da bulunan lale bahçeleri görüntüsüyle büyülüyor.

 

kelimutu krater 1

kelimutu krater 2

kelimutu krater 3

5. Kelimutu krater gölleri (Kelimutu crater lakes) Endonezya’da volkanik bir dağda oluşmuş farklı renklerdeki göllerdir.

 

cenotes of yucatan 1

cenotes of yucatan 2

cenotes of yucatan 3

6. Cenotes of Yucatán Meksika’da bulunan bu yapılar buzul devri zamanında oluşmuş olup Mayalılar tarafından kutsal yerler olarak görülmüştür.

 

glowworm caves 1

glowworm caves 2

glowworm caves 3

7. Glowworm Caves  Yeni Zelanda’da bulunan bu mağaralarda sivri sinek büyüklüğündeki ateş böcekleri mağaranın tavanında yıldızımsı bir efekt oluşturarak muhteşem bir görüntü yaratmaktadırlar.

 

to sua ocean trench 1

to sua ocean trench 2

to sua ocean trench 3

8. To Sua Ocean Trench Lotofaga’da bulunan su birikintisinin bulunduğu ve havuz olarak kullanılan büyük bir deliktir.

 

TOSHIBA Exif JPEG

antelope canyon 2

antelope canyon 3

9. Antelope Canyon ikiye ayrılmış bir yapı olarak Arizona, Amerika’da bulunmaktadır.

 

enchanted well 1

enchanted well 2

enchanted well 3

10. Enchanted Well Brezilya’da Chapada Diamantina Ulusal Parkında bulunur. Su çok derin olmasına rağmen kayaları görebilecek kadar nettir.

 

marble caves 3

marble caves 2

11. The Marble Caves Arjantin’de General Carrera gölünün ortasında bulunur. Dalgalar tarafından 6000 yılda şekillenmiştir.

 

tunnel of love 3

tunnel of love 2

tunnel of love 1

12. Tunnel of Love Ukrayna Klevan’da bulunan bu antik tren yolu aşıkların favori mekanlarından biridir. Fakat aşıklar günde 3 kere sefer yapan bir fabrikaya odun taşıyan trene dikkat etmelidirler.

 

salar de uyuni 3

salar de uyuni 2

salar de uyuni 1

13. Salar De Uyuni Bolivya’da yer alır, dünyanın en büyük tuz düzlüğüdür. Yağmurlu dönemlerde dev bir ayna gibi gözükür.

 

grand canyon 1

grand canyon 2 14. The Grand Canyon Arizona Amerika’da yer alır. 277 mil uzunluğunda 18 mil genişliğindeki bu güzellik dünyanın 7 harikasından biridir.

 

white heaven beach 3

whitebeach2

15. Whitehaven Beach Avustralya’da Whitsunday adasında bulunur. Bu mükemmel sahillerdeki kumların ısıyı tutmadığı, dolayısıyla çıplak ayakla yürümenin çok rahat olduğu bilinmektedir. Fakat elektronik araçlarınıza zarar verebileceği için dikkatli olmanız önerilir.

 

victoria falls 1

victoria falls 2

victoria falls 3

16. Victoria Falls Zimbabwe ve Zambiya sınırında bulunan Victoria şelaleleri Afrika’nın en geniş şelalesi olarak bilinir. Ayrıca Zambiyalılar arasında Devil’s Pool (Şeytanın Havuzu) olarakta geçer.

 

sea of stars 1

sea of stars 2

sea of stars 3

17. Sea of Stars Maldivler’de Vaadhoo adasında bulunmaktadır. Phytoplanktonların solunumunun sağladığı, gökyüzündeki yıldızları ayna gibi yansıtıyor olması turistler tarafından çok tercih edilen bir yer olmasını sağlamıştır.

 

kapadokya3

kapadokya2

kapadokya1

18. Kapadokya bölgesi, başta Nevşehir olmak üzere Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kayseri illerine yayılmış bir bölgedir. Bölge 60 milyon yıl önce; Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkmıştır.

 

mount roraima 3

mount roraima 2

mount roraima 1

19. Mount Roraima Brezilya, Venezuela ve Guyana’ya sınırlık eden 2 milyar yıl önce oluştuğu düşünülen dünyanın en eski yapılarından biri olarak bilinmektedir.

 

mendenhall ice caves 1

mendenhall ice caves 3

20. Mendenhall Ice Caves of Juneau Amerika Alaska’da bulunmaktadır. Siz yürüdükçe eriyen bir yapıya sahiptir.

 

hang son doong cave 1

hang son doong cave 2

21. The Hang Son Doong Cave dünyanın en büyük mağarası olarak bilinmektedir ve 2-5 milyon yıl önce oluştuğu tahmin edilmektedir.

Ölmeden Gidip De Göreydim Diyeceğiniz 21 Yer – ComeSpan

 

 

Bunları da sevebilirsiniz...

Yorumlar