Rüyalar Hakkında 15 İlginç Gerçek

 

1. Herkes Rüya Görür

Çok büyük psikolojik rahatsızlıkları olan insanlar dışında her insan rüya görür. Rüya görmediğinizi düşünüyorsanız onu unuttuğunuzdan dolayı size öyle geliyor.

Cryogenic_Dreams_by_gusti_boucher

2. Rüyalarımızda Sadece Bildiğimiz Kişileri Görürüz

Bilincimiz kişileri üretmez. Rüyalarımızda, günlük hayatımızda gördüğümüz gerçek insanların gerçek suratlarını görürüz fakat bu insanları tanımamız yada hatırlamamız gerekmemektedir. Yaşamımız boyunca binlerce surat görürüz, dolayısıyla beynimizin rüyalarda kullanabileceği limitsiz bir stoğu bulunur.

dreams_of_people_around_the_world

3. Rüyalarımızın %90 ını Unuturuz

Uyandıktan 5 dakika sonra rüyamızın yarısını, 10 dakika sonra ise %90 ını unutmuş oluruz.

dreams-mirror

4. Kör İnsanlar da Rüya Görür

Doğuştan sonra görme yeteneğini kaybeden insanlar görüntülü rüyalar görebilirler. Fakat doğuştan görme yeteneğini kaybetmiş insanlar ise görüntü yerine ses, koku, duygu, dokunma gibi diğer hislerine dair rüyalar görürler.

be92df660bff0b7678a28b69f885f6e3-d6l8nq2

5. Rüyaları Herkes Renkli Görmeyebilir

Görme yetisine sahip insanların %12 si rüyaları tamamen siyah beyaz görürler. 1915 – 1950 arası çalışmalarda rüyaların büyük çoğunluğunun siyah beyaz olduğu ortaya konulmuştu. Fakat 1960′lı yıllarda bu sonuçlar değişmeye başladı. Günümüzde 25 yaş altı bireylerin sadece %4.4 ü siyah beyaz rüya görmektedir. Yapılan araştırmalar bu değişimin renkli televizyonlar ve renkli medyadan dolayı yaşandığını gösteriyor.

black_and_white_dream-1600x1200

6. Rüyalar Semboliktir

Birçok zaman rüyanız sizin gördüğünüz konudan bağımsız anlamlar taşır. Rüyaların sembolik bir dili bulunur. Rüyanız nasıl bir sembol seçtiyse o sembol, kendi içinde farklı bir anlama sahiptir.

missed_deadlines_by_aquasixio-d666l5m

7. Duygular

Rüyalarda en çok yaşanan duygu kaygı ve korkularımızdır. Olumsuz duygular olumlulardan çok daha sık görülür.

scary-dream

8. Bir Gecede 4-7 Tane Rüya Görülür

Her gece ortalama 1-2 saat süreyle rüya görürüz.

don__t_trash_your_dreams_by_aquasixio-d5clzyo

9. Hayvanlar da Rüya Görür

Uyuyan birçok hayvan üzerinde yapılan araştırmalarda beyin dalgalarının, rüya gören insanların beyinlerinin dalgalarıyla aynı şekilde olduğu görülmüştür. Örneğin köpekler uyurken patilerini koşar şekilde hareket ettirirler ve birşeyi kovalıyormuş gibi hareketler yaparlar.

3868f_a98145_dream_10

10. Kasların Kontrolsüzlüğü

Hızlı Göz Hareketi (REM) olarakta bilinen gözlerin seri olarak hareket ettiği faz, yetişkinlerin uykusunun %20-25 ini (ortalama 90-120 dk) içerir. REM fazı esnasında beyindeki bir mekanizma tarafından rüyada görülen hareketlerin fiziksel aktiviteye geçmemesi için kasların kontrolü engellenir. Ayrıca bu mekanizmanın uykudan önce veya uykudan sonra beyin normal fonksiyonundayken de tetiklenebildiği bilinmektedir.

95406-Sexy-Girl-Sleeping-On-Wood-Be

11. Rüyaların Birleştiriciliği

Rüyalarımız uyurken bulunduğumuz fiziksel şartları da kendisine uyarlayarak şekillenebilir. Örneğin yastığınıza sarıldığınızda rüyanızda birine sarıldığınızı veya biri müzik açtığında rüyanızda bir konserde olduğunuzu görebilirsiniz. Sabahları alarm seslerinizi rüyalarınıza uyarladığınız bir çok anınız olmuştur eminim.

alarmclock-woman-1500x1500

12. Erkekler ve Kadınlar Farklı Rüyalar Görür

Erkeklerin rüyalarında gördükleri insanların %70 i erkektir. Kadınların ise genelde erkek ve kadın sayısı eşit olur. Ayrıca erkeklerin rüyaları kadınlara kıyasla genelde daha agresif duygular içerir.

CoupleInBed

13. Öngörüsel Rüyalar

Yapılan araştırmalar insanların %18 ile %38 lik kesminin en az bir kez öngörüsel rüya gördüğünü ve %70 inin de deja vu yaşadığını göstermektedir.

core_concept_2_1500

14. Horluyorsanız Rüya Görmüyorsunuz Demektir

Henüz tam olarak bir bilimsel kanıtı bulunmasa da birçok yerde bunun doğruluğu varsayılıyor.

bigstock-Snoring-man-Couple-in-bed-ma-31765232

15. Rüyanızda Orgazm Yaşayabilirsiniz

Rüyalarınızda gerçek yaşamdaki cinsel birleşmenin yanı sıra sonunda gerçek hayattaki kadar güçlü bir şekilde orgazm yaşayabilirsiniz. Yaşanan hisleri (dokunma, zevk…) en az gerçek hayattaki kadar tatmin edici hatta bazen daha da iyi bir şekilde rüyalarınızda tecrübe edilebilirsiniz.

Woman having an orgasm

 Rüyalar Hakkında 15 İlginç Gerçek – ComeSpan

 

Bunları da sevebilirsiniz...

Yorumlar