Sınavlarda Karşınıza Çıkabilecek 8 Öğrenci Tipi

 

Herkesin sınavlarla ilginç deneyimleri olmuştur. Çok çalışıp girdiğimiz sınavlar, hiç bir fikrimizin olmadığı sınavlar, çok bildiğimiz halde panikten yapamadığımız sınavlar, kopya çekerek yaptığımız sınavlar… Bu durumlar bakalım size tanıdık gelecek mi?

sinavda kopya

1. Sınav öncesinde çalışkan bir öğrenciyle samimi bir sohbet kurulur, sağıma, soluma, önüme oturur musun hiçbir şey çalışamadım çünkü .. diyip yaratıcı bahanelerle ikna edilir. Gariban çalışkan öğrencimiz de bu duygu sömürülerine ikna olur, sınav sonrasında da karşıdakiyle samimi bir arkadaş olma ümidiyle kabul eder. Popüler biriyseniz tutma ihtimali çok yüksek.

kopya

kopya el kopya ust

2. Sınava çalışmışsınız ama o kadar fazla formül o kadar fazla ezberlenecek şey varki küçük hatırlatmalara ihtiyaç duyuyorsunuz. Bu hatırlatmaları nereye mi yazacaksınız? O sizin yaratıcılığınıza kalmış…

sinav-oncesi

3. Gözünüzde büyüttüğünüz, sizin için çok önemli sınavlarda herşeyi bilseniz bile bu panikten ve heyecandan herşeyi birbirine karıştırıp, ortaya çorba gibi bir sınav kağıdı çıkarmakta çok karşılaşılan durumlardan biridir.

aglayan ogrenci

4. Sınav sonrasında çok kötü geçti diye ağlayıp zırlayan tipleri görünce içiniz bir rahatlar, ‘lan benim aslında o kadar da kötü değildi’ diye düşünürsün. Fakat sonuçlar açıklandığında o ağlayan tiplerin hepsinin seni geçtiğini görünce içten içe küfür dağarcığını genişletirsin.

calisma grubu

5. Sınavdan birkaç saat önce konuları çok iyi bilen bir kişi arkadaşına anlatmaya başlar ve aynı sınava girecek bunu duyan insanlar yavaş yavaş çevresine toplanmaya sorular sormaya başlar. Bir anda konuları bilen öğrencinin çevresinde 5-10 kişilik bir çalışma grubu oluşmuş olur, o da bir profesör gibi herkesin sorularını yanıtlar ‘bakın bunu iyi öğrenin’, ‘bakın şu çıkar’ tarzı cümlelerle çevresindeki insanların yüksek notlar alabilmesi için varını yoğunu ortaya koyar. Her sınav öncesi böyle en az bir tip bulunur.

en zor

6. Hiçbir dersine girmediğin, girsen de dersin %95 ini ağzından salya akarak bilinçsizce dinlediğin bir dersin sınavından önce kitabı açıp bir baktın. Fazla açıklamaya gerek yok böyle bir durumda aynaya baktıysan resimdeki arkadaşın surat ifadesinden pekte farklı olmayan ifadeni görmüşsündür. Sınav sonucunda da beklenilen hazin son…

basarili ogrenci

7. Tıkır tıkır soruları çözüp kimseye de bir yorum yapmadan en yüksek notu alan öğrenci tipleri de mevcuttur, takdir edilmeleri ve acilen örnek alınmaları gerekir.

sinavin-test-oldugunu-ogrenen-ogrenci

8. Sınavlar konusunda hiçbir fikri olmayan, clublardan çıkmayan sınavların bir çoğuna uyuyakaldığı için gitmeyen öğrenci tipleri de azımsanmayacak kadar mevcuttur.

 Sınavlarda Karşınıza Çıkabilecek 8 Öğrenci Tipi – ComeSpan

 

Bunları da sevebilirsiniz...

Yorumlar